Banner
Home » ABOUT » | » About Beni Prasad Ji
A+ R A-

ABOUT SHRI BENI PRASAD VERMA JI

ABOUT SHRI BENI PRASAD VERMA JI

Beni Prasad Verma (born 11 February 1941) is an Indian politician and presently a member of the Indian National Congress political party. Early he was with Samajwadi Party of Mulayam Singh Yadav.

Political career

Beni Prasad Verma is currently steel Minister of Indian Government. He was the PWD minister for UP for several years and did very good work for the development of the state and its roads. He played an instrumental role in the turnaround of UP Bridge Corporation along with the then Managing Director Shri Darshan Singh Batra (D.S Batra] (awarded by Indira Gandhi Solidarity award. In 1996, he elected to the 11th Lok Sabha from Kaiserganj constituency in Uttar Pradesh state. He served as the Union Communications Minster in Deve Gowda's cabinet from 1996-98. He was re-elected to the Lok Sabha in 1998, 1999 and 2004 from the same constituency. In 2009, he was re-elected to the Lok Sabha from Gonda constituency in Uttar Pradesh state as an Indian National Congress candidate and on July-12-2011 was appointed the Steel Minister in Manmohan Singh Government

Bio Data

Name

Shri Beni Prasad Verma

Constituency from which I am elected

Gonda

Father's Name

Shri Mohan Lal Verma

Mother's Name

Smt. Ramkali

Date of Birth

2/11/1941

Birth Place

Sirauli, Distt. Barabanki (Uttar Pradesh)

Maritial Status

Married

Date of Marriage

5/20/1956

Spouse Name

Smt. Malti Devi

No. of Children

No.of Sons:3   No.of Daughters:2

State Name

Uttar Pradesh

Party Name

Indian National Congress

Permanent Address

(i) Vill. Sirauli, P.O. Gauspur, Distt. Barabanki-225 001Uttar PradeshTels. (05241) 282344, 256006

Present Address

3, Kushak Road,New Delhi - 110 003Tels.(011) 23792660, 23013168 (R) 23061486, 23062345, 23062052 (O) 9868180834 (M) Fax. (011) 23013051 (R), 23061395 (O)

Email id

Educational Qualifications

B.A.,LL.B. Educated at Lucknow University, Lucknow,Uttar Pradesh

Profession

Positions Held

1/1/1974

Member, Uttar Pradesh Legislative Assembly

1/2/1974

General-Secretary, Bharatiya Kranti Dal, Uttar Pradesh

1/1/1977

Minister, Jails, Cane Development and Sugar Industry, Govt. of Uttar Pradesh

1/2/1977

General-Secretary, Janata Party (J.P.), Uttar Pradesh

1/1/1980

General-Secretary, Bharatiya Lok Dal (B.L.D.), Uttar Pradesh

1/1/1985

Deputy Leader, Lok Dal Legislature Party, Uttar Pradesh

1/1/1989

Minister, Public Works Department, Excise and Parliamentary Affairs, Govt. of Uttar Pradesh

1/2/1989

Member, Janata Dal (J.D.) Parliamentary Board

1/3/1989

Chief Whip, Janata Dal, Uttar Pradesh

1/1/1993

Minister, Public Works Department and Parliamentary Affairs, Govt. of Uttar Pradesh

1/2/1993

General-Secretary, Samajwadi Party (S.P.)

1/3/1993

Chief Whip, S.P. Legislature Party, Uttar Pradesh

1/1/1996

Elected to 11th Lok Sabha

6/1/1996

Union Minister of State, Parliamentary Affairs

6/2/1996

Union Minister of State, Communications (Independent Charge)

6/3/1996

Union Cabinet Minister, Communications

1/1/1998

Re-elected to 12th Lok Sabha (2nd term)

1/2/1998

Member, General Purposes Committee

1/3/1998

Member, Committee on Finance

1/4/1998

Convenor, Sub-Committee `A` on Department of Telecom, Committee on Communications

1/5/1998

Member, Consultative Committee, Ministry of Communications

1/1/1999

Re-elected to 13th Lok Sabha (3rd term)

1/2/1999

Member, Committee on Home Affairs

1/3/1999

Member, General Purposes Committee

5/14/2004

Re-elected to 14th Lok Sabha( 4th term)

5/15/2004

Member, Committee on Home Affairs

5/15/2004

Member Committee of Privileges

1/1/2006

Member, Committee of Privileges

1/1/2007

Member, Committee on Rural Development

1/1/2009

Re-elected to 15th Lok Sabha (5th term)

1/2/2009

Member, Panel of Chairmen

1/3/2009

Chairman, Committee on Water Resources

1/1/2011

Union Minister of State, (Independent Charge) Steel

1/2/2011

Union Cabinet Minister, Steel

Special Interests

Agriculture

Favourite Pastimes and Recreation

Playing chess

Countries Visited

China, France, Germany, Singapore, Switzerland and U.K.

онлайн фильмы

AYUSH CHANDRA
LoginBio DataJoinShare it!Tweet it!