Banner
Home » ABOUT » | » About Mohsina Kidwai Ji
A+ R A-

ABOUT SMT MOHSINA KIDWAI

ABOUT SMT MOHSINA KIDWAI

Mohsina Kidwai (born 1 January 1932) is a leader of Indian National Congress party, she belongs to Barabanki, Uttar Pradesh. Currently she is a member of Rajya Sabha, elected from Chattisgarh., She is a member of the Congress Working Committee (CWC), the Highest decision-making body of the Congress Party as well as the All India Congress Committee (A.I.C.C.)

Early life

Mohsina Kidwai was born in Banda, Uttar Pradesh to Mulla Qutub-ud-din Ahmad and Zehra Khatoon mainly from Ahmadpur a small village in Barabanki district. She did her Intermediate from Women's College, Aligarh, Aligarh Muslim University, Aligarh.

Career

Mohsina Kidwai has held several ministerial offices in Government of Uttar Pradesh and Government of India.

Mohsina Kidwai was recently in the running for the position of President of India but was dropped in preference of Pratibha Patil then Governor of Rajasthan.

Kidwai has held a variety of leadership positions within the Congress party including General Secretary of AICC. Kidwai is known for her proximity to Congress Party Chief, Sonia Gandhi.

Kidwai was a leader of breakaway party, Congress(T) in the pre-Sonia Gandhi days.

Currently she is a member of Rajya Sabha, elected from Raipur, Chattisgarh.

She is also member of Congress Working Committee and convenor of Manifesto Implementation Committees of Assam and Punjab.

Personal life

Mohsina Kidwai was married on 17 December 1953 to Khalil R. Kidwai. She has three daughters.

Bio Data

Name

Smt. Mohsina Kidwai

Father's Name

Late Shri Qutub-Uddin Ahmad Mulla

Mother's Name

Late Shrimati Zehra Khatoon

Date of Birth

01/01/1932

Birth Place

Distt. Banda (Uttar Pradesh)

Maritial Status

Married On 17 December 1953

Spouse Name

Shri Khalil R. Kidwai

No. of Children

Three Daughters

State Name

Chhattisgarh

Party Name

Indian National Congress

Permanent Address

Civil Lines, Distt. Barabanki, Uttar Pradesh

Present Address

80, Lodhi Estate, New Delhi 110001
Telephone : 24694785, 24694786, 24694787, Mobile: 9868181165

Email id

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

Educational Qualifications

Intermediate Educated at Women's College, Aligarh Muslim University, Aligarh

Profession

Political and Social Worker

Positions Held

1960-74 Member, Uttar Pradesh Legislative Council 1973-74 Minister of State, Food and Civil Supplies, Government of Uttar Pradesh 1974-77 Member, Uttar Pradesh Legislative Assembly 1974-75 Cabinet Minister for Harijan and Social Welfare, Government of Uttar Pradesh 1975-77 Cabinet Minister for Small Scale Industries, Government of Uttar Pradesh 1978-79 Member, Sixth Lok Sabha 1980-84 Member, Seventh Lok Sabha 11 Sept. 1982 - 29 Jan. 1983 Union Minister of State for Labour and Rehabilitation 29 Jan. 1983 - 2Aug. 1984- Union Minister of State for Health and Family Welfare 1984-89 Member, Eighth Lok Sabha 2 Aug. 1984 - 31 Oct. 1984 and 4 Nov. 1984 - 31 Dec. 1984 Minister of State (Independent charge) of the Ministry of Rural Development 31 Dec. 1984 - 24 June 1986 Union Cabinet Minister of Health and Family Welfare 24 June - 22 Oct. 1986 Union Cabinet Minister of Transport 22 Oct. 1986 - 2 Dec. 1989 Union Cabinet Minister of Urban Development 14 Feb. 1988 - 25 June 1989 Minister of Tourism (additional charge) June 2004 Elected to Rajya Sabha July 2004 onwards Member, Court of the Aligarh Muslim University Aug. 2004-May 2009 Member, Committee on Agriculture Nov. 2004-2008 Member, Anjuman (Court) of Jamia Millia Islamia University Oct. 2004-May 2009 Member, Consultative Committee for the Ministry of Social Justice and Empowerment May 2006-May 2009 Member, Parliamentary Forum on Population and Public Health July 2006-2008 Member, Committee on Food, Consumer Affairs and Public Distribution Oct. 2008 onwards Member, General Body of the Central Social Welfare Board Aug. 2009 onwards Member, Committee on Human Resource Development Member, Joint Committee on Offices of Profit June 2010 Re-elected to Rajya Sabha Sept. 2010 onwards Member, House Committee

Freedom Fighter

No

Books Published

Social and Cultural Activities, Literary, Artistic and Scientific Accomplishments and other Special Interests

Upliftment of women and children, including Harijans and amelioration of the down-trodden sections of the society; political and social service to help destitute, down-trodden women and children and create opportunities for them to become responsible citizens

Sports, Clubs, Favourite Pastimes and Recreation

Badminton

Countries Visited

U.S.A., U.K., U.S.S.R., U.A.E., Tanzania, Mauritius, Nairobi (Kenya), Germany, Hungary, Peru, Geneva (Switzerland), Algeria, Islamabad (Pakistan), Beijng (China), Kuala Lumpur (Malaysia), Vietnam and Thailand

Other Information

Member of the Official delegations to (i) Women's Conference in German Democratic Republic, (ii) World Peace Conference, U.S.S.R and Hungary, (iii) United Nations Centre for Human Settlements (UNCHS) Conference, Peru (iv) World Health Assembly Meet, Geneva, Switzerland, (v) 10th Session of UNCHS, (vi) Plenary Session of SAARC Summit, and (vii) Women's Conference, Kuala Lumpur, Malaysia; Leader of the Indian delegation to (i) Algeria to attend 25th Anniversay of Algerian Independence, (ii) Moscow, U.S.S.R to inaugurate the Vistara Exhibition of Architecture of India and (iii) Brunei in 1983 to attend the Coronation Ceremony of the King of Brunei; Led Indian Goodwill delegation to Thailand and Vietnam; Addressed the U.N. Assembly in 2005

онлайн фильмы

AYUSH CHANDRA
LoginBio DataJoinShare it!Tweet it!